100 lat

Międzynarodowy Dzień Książki dla DzieciMiędzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci obchodzony był 2 kwietnia. Święto nieprzypadkowo obchodzone jest tego dnia, ponieważ w 1805 roku urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen, autor takich baśni jak „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa Śniegu”. Z tej okazji w bibliotece szkolnej przygotowano wystawę baśni, gazetkę informacyjną oraz przeprowadzono zajęcia czytelnicze we wszystkich klasach drugich i w szkolnym oddziale zerowym.
Zdjęcia w galerii.

Wielka Liga Czytelników – Półfinał Wojewódzki28 marca 2019 roku w 16 miastach wojewódzkich odbył się półfinał Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego „Wielka Liga Czytelników”. Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Bydgoszczy gościła 9 zespołów w kategorii klas 1-4 oraz 8 zespołów z klas 5-8. Byli to mistrzowie powiatów z województwa kujawsko-pomorskiego. Powiat włocławski w kategorii klas 1-4 reprezentowała drużyna z naszej szkoły w składzie: Oskar Czarnecki, Marek Gołębiewski i Amelia Urbańska. Uczniowie musieli wykazać się znajomością książki „Petronela z Jabłoniowego Sadu” S.Stading. Nasi uczniowie świetnie poradzili sobie z pytaniami konkursowymi, zajmując III miejsce na szczeblu wojewódzkim. Gratulacje. Niestety, do finału w Katowicach mogła awansować tylko jedna drużyna.
Po teście drużynowym uczestnicy zwiedzili Muzeum Oświaty oraz brali udział w spotkaniu autorskim z podróżniczką i popularyzatorką czytelnictwa p. Jolantą Niwińską.
Zdjęcia w galerii.

Wędrówka pewnego HobbitaŚwiatowy Dzień Czytania Tolkiena przypada co roku 25 marca. Z tej okazji biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy dla wszystkich miłośników twórczości tego autora. John Ronald Reuel Tolkien to pisarz angielski, najbardziej znany twórca literatury fantasy. Jego trylogię „Władca Pierścieni” uważa się za jeden z najważniejszych utworów tego gatunku. Konkurs „Wędrówka pewnego hobbita” skierowany był do uczniów klas VI-VIII. Wzięło w nim udział 17 osób, w tym jedna uczennica z klasy V. Warunkiem uczestnictwa była znajomość książki „Hobbit czyli tam i z powrotem”. Uczestnicy zmagali się z pytaniami typu: prawda czy fałsz oraz rozwiązywali test wielokrotnego wyboru. Do zdobycia było 40 punktów. Wyniki: I miejsce Janusz Wojciechowski VIc ( 39/40); II miejsce Kacper Centkowski VIb i Zuzanna Zielińska VId (37/40); III miejsce Zuzanna Paciej VIc, Nadia Stolarska VIb i Mateusz Syska VIIIb ( 36/40).
Zdjęcia w galerii.

   

Wielka Liga Czytelników – Etap Powiatowy28 lutego 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Aleksandrowie Kujawskim odbył się II etap Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego „Wielka Liga Czytelników” dla uczestników powiatu włocławskiego. Wzięły w nim udział trzyosobowe zespoły z klas I-IV i V-VIII ze szkół, które uzyskały w I etapie powyżej 80% punktów. Uczestnicy pisali godzinny test ze znajomości treści książek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” J. Bednarek oraz „Pan Samochodzik i niesamowity dwór” Z. Nienackiego. Do kolejnego etapu – półfinału wojewódzkiego – mogła przejść tylko jedna drużyna z powiatu z danej kategorii wiekowej.
Miło nam poinformować, że nasi uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością treści książek poleconych do przeczytania. Zespół w kategorii kl. I-IV w składzie: Oskar Czarnecki (IIIb), Marek Gołębiewski (IVc) i Amelia Urbańska (IVe) zajął I miejsce w powiecie i tym samym awansował do półfinału wojewódzkiego, który odbędzie się 28 marca 2019 r. w Bydgoszczy. Zespół w kategorii kl. V-VIII w składzie: Mateusz Syska (VIIIb), Aleksandra Szulc (VIIe) i Janusz Wojciechowski (VIc) zajął II miejsce w powiecie.
Uczestnicy półfinału wojewódzkiego czytają książkę Sabine Stading pt. „Petronela z Jabłoniowego Sadu. Czary-mary”.
Trzymamy kciuki za naszych uczniów. 
Zdjęcia w galerii.

Pasowanie na czytelnika„Jestem książka! W bibliotece mam mieszkanie.
Bardzo lubię, gdy przychodzisz na spotkanie…”

Na początku II półrocza w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie uczniów klas I na czytelnika. Głównym celem spotkań z klasami I było przygotowanie uczniów do samodzielnego korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Dzieci poznały zasady zachowania się w bibliotece, poznały regulamin wypożyczalni, poprawnie podawały tytuły znanych wierszy i baśni, rozwiązywały zagadki, wykonywały w grupach zadania związane z głównym celem zajęć.

WLZakończył się szkolny etap Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego „Wielka Liga Czytelników”. Test kwalifikacyjny pisało 25 uczniów z klas 1-4 oraz 10 uczniów z klas 5-8. Podsumowanie szkolnego etapu miało na celu wyłonienie 3 osób z każdej kategorii wiekowej, które będą reprezentować szkołę w etapie powiatowym. Warunkiem przejścia do kolejnego etapu było uzyskanie minimum 80 punktów z testu kwalifikacyjnego. W kategorii klas 1-4 taki wynik zdobyło 11 osób, a w klasach 5-8 trzech uczniów. Naszą szkołę w etapie powiatowym reprezentować będą następujące osoby: Marek Gołębiewski (IVc), Oskar Czarnecki (IIIb) i Amelia Urbańska (IVe); Janusz Wojciechowski (VIc), Aleksandra Szulc (VIIe) i Mateusz Syska (VIIIb). Uczestnicy muszą wykazać się znajomością książek: „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” Justyny Bednarek oraz „Pan Samochodzik i niesamowity dwór” Zbigniewa Nienackiego. Etap powiatowy odbędzie się 28 lutego 2019 roku. 
Zdjęcia w galerii.
    

Pocztówka do św. MikołajaW grudniu, gdy strojne choinki skrzą się feerią barw i zaczynają wygrywać na strunach igieł zielone nutki radości, biała magia wznieca żar dziecięcych pragnień. Dzieci powierzają św. Mikołajowi swoje najskrytsze marzenia z przekonaniem, że sinobrody, pogodny staruszek je spełni, ale czasem zapominają skreślić do niego choćby kilka słów, dlatego przez szkolną bibliotekę został ogłoszony konkurs literacko-plastyczny dla uczniów klas IV i V pt. „Pocztówka do św. Mikołaja”. Dwadzieścia czworo dzieci uruchomiło swoją wyobraźnię i zaprojektowało przepiękne kartki świąteczne, a następnie odmalowało na nich pędzlem słowa swoje prośby skierowane do czarodzieja ludzkich marzeń.
Nadeszła chwila, by ogłosić zwycięzców konkursu.
I miejsce – Albert Górecki (kl. IVc) i Jakub Śniegoski (kl. Va)
II miejsce – Aleksandra Komorowska (kl. IVf) i Alicja Puchalska (kl. IVa)
III miejsce – Klaudia Syska (kl. IVf) i Natalia Wojtyszyn (kl. IVa)
Laureatom serdecznie gratulujemy. Wszystkim uczestnikom konkursu składamy gorące podziękowania za wkład włożony w wykonanie pocztówek i życzymy kolejnych wyzwań artystycznych oraz wielu sukcesów.

WLZbliża się koniec I etapu ogólnopolskiego konkursu czytelniczego „Wielka Liga Czytelników”. Aby wziąć udział w teście kwalifikacyjnym, należy zdobyć 6 sprawności czytelniczych. Ostateczny termin oddawania testów to 28 stycznia 2019 roku (poniedziałek po feriach). Po tym terminie testy nie będą przyjmowane.
Test kwalifikacyjny odbędzie się 30 stycznia 2019 roku. Od uczniów z klas 1-4 będzie wymagana znajomość książki W. Cichonia „Cukierku, ty łobuzie”, a uczestnicy klas 5-8 czytają książkę J. R. R. Tolkiena „Hobbit”.

    

WLNasza szkoła przystąpiła do IV Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego „Wielka Liga Czytelników”. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, którzy wypożyczają w bibliotece szkolnej wskazane książki z listy konkursowej, a następnie odbierają do nich pytania. Testy rozwiązują w domu, najlepiej (ale niekoniecznie) podczas rodzinnego czytania. Dozwolona, a nawet wskazana jest wspólna praca dzieci wraz z rodzicami/opiekunami. Rodzice uczniów kl. I-VIII nie powinni wypełniać testu, a jedynie wspierać dzieci, pomagać im, pełnić rolę doradczą, nakierowywać na właściwy tok myślenia, czy odpowiednie źródło informacji. Wypełnione formularze dzieci oddają do biblioteki. Test jest zaliczony, gdy zawodnik uzyska minimum 80 punktów na 100 możliwych.
Po troje najlepszych czytelników z klas kl. I-IV oraz V-VIII będzie reprezentowało naszą szkołę w drużynowym półfinale na szczeblu powiatowym. Etap pierwszy (szkolny) trwa do 14 stycznia 2018 r.
Zapraszamy do biblioteki!
Strona internetowa konkursu: www.wielka-liga.pl

Konkurs czytelniczy „Kubuś Puchatek i przyjaciele”W kwietniu 2018 roku w czytelni biblioteki szkolnej odbył się konkurs czytelniczy pt.”Kubuś Puchatek i przyjaciele.” Warunkiem uczestnictwa była znajomość książki „Kubuś Puchatek”, którą napisał A. A. Milne. W konkursie wzięły udział trzyosobowe zespoły z wszystkich klas trzecich. Uczestnicy rozwiązywali test wielokrotnego wyboru, odgadywali rebusy, łączyli w pary rekwizyty z bohaterami książki, rozwiązywali krzyżówki. W części ustnej konkursu musieli wykazać się dokładną znajomością książki odpowiadając na losowane pytania.