logo cyfrowobezpiecznipl str1Umiejętność programowania wydawała się przez wiele lat możliwa do opanowania jedynie przez specjalistów. Niemal nikt nie uwierzyłby, że programowanie może być zabawą. Świat się zmienił. Komputery obecne są dziś wszędzie, a ich obsługa to element codzienności każdego z nas. Czy jednak nie ciekawiej byłoby nie tylko korzystać z najnowszych technologii, ale również brać udział w ich tworzeniu? Przecież dzięki umiejętności programowania można samodzielnie kreować cyfrowe dzieła.

logo cyfrowobezpiecznipl str1W bieżącym roku szkolnym przystąpiliśmy do ogólnopolskiego konkursu Jesteśmy cyfrowobezpieczni! Podejmowaliśmy liczne działania promując zasady bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowych pośród nauczycieli i uczniów oraz ich rodziców, a także rozwijające potrzebne do tego kompetencje.
Jako szkoła podjęliśmy się wykonania blisko 60 zadań. Ich opis zajął 75 stron, na których oprócz tekstu znajdowały się linki do fotorelacji, filmów, prac uczniowskich, itp. w ilości 119 odnośników... Wiele z nich można było na bieżąco śledzić na stronie internetowej szkoły.
Znamy już wyniki. Zajęliśmy III miejsce w Polsce.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie. Wiemy, że bez udziału Uczniów, Nauczycieli i Rodziców oraz bez wsparcia Dyrekcji Szkoły, nie udałoby się osiągnąć takiego wyniku. W zespole tkwi siła! My to wiemy! DZIĘKUJEMY SERDECZNIE!

Zespół Cyfrowobezpieczni SP20

Uczniowie nauczycielami rodziców!25 kwietnia 2018r. podczas dni otwartych uczniowie stali się nauczycielami swoich rodziców. Dzieci pokazały opiekunom przestrzeń dobrze im znaną, taką, w której czują się dobrze i bezpiecznie, a którą poznali w szkole na lekcjach informatyki. Przestrzeń, ta nie jest tylko bezmyślnym klikaniem, tylko uczy ich i rozwija.

logo cyfrowobezpiecznipl str1Kiedy kupić dziecku telefon? To pytanie zadaje sobie nie jeden rodzic. W dzisiejszych czasach przepełnionych wszechobecnymi urządzeniami cyfrowymi... smartfonami, tabletami, komputerami, prędzej czy później będą musieli podjąć decyzję o zakupie telefonu komórkowego swojemu dziecku.

logo cyfrowobezpiecznipl str1Specjalne wydanie gazetki szkolnej poświęcone prawu autorskiemu, przygotowane przez Samorząd Uczniowski.
Czytaj gazetkę (plik *.pdf).

Uczniowie naszej szkoły z misją w KP CEN we WłocławkuDnia 24 kwietnia 2018r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 20 gościli w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku. Systematycznie odbywają się tam otwarte zajęcia edukacyjne dla chętnych uczniów z różnych szkół Włocławka i okolic. Uczestniczyliśmy w nich z inicjatywy rodziców, których dzieci biorą udział w zajęciach z programowania na terenie szkoły.

logo cyfrowobezpiecznipl str1Ile razy ściągaliście filmy z Internetu? Ile razy korzystaliście z grafik czy fotografii zamieszczonych w sieci? Ile razy ściągaliście muzykę? Ile razy kopiowaliście teksty z sieci, które potem podpisywaliście jako swoje własne? Ile razy ściągaliście gry czy oprogramowanie? Z pewnością zdarzyło się to każdemu, kto używa Internetu i zasobów w nim zawartych. Ale czy zastanawiałeś się czy takie działanie jest zgodne z prawem, czy robisz to legalnie, czy nie naruszasz praw autorskich twórców filmów, grafik, oprogramowania czy muzyki?

logo cyfrowobezpiecznipl str1Drogi Uczniu, Rodzicu, Nauczycielu!

Jesteśmy na ostatniej prostej do zakończenia całorocznych zmagań poświęconych tematyce CYFROWEGOBEZPIECZEŃSTWA. W związku z powyższym zostaliśmy - jako szkoła - poproszeni o wypełnienie ankiety ewaluacyjnej. Obecna jej wersja jest skrócona i jak zapewnia organizator konkursu, jej wypełnienie nie zajmie więcej niż 15 minut.

Szkolny Turniej SudokuW czwartek 22 marca odbył się Szkolny Turniej Sudoku. Tegoroczna edycja przebiegła pod hasłem: Z Sudoku! – zawsze „CYFROWOBEZPIECZNI”. Gracze, indywidualnie, walczyli o zwycięstwo. Liczyło się nie tylko bezbłędne rozwiązanie, ale także szybkość uzupełniania luk. Do rywalizacji stanęło 29 uczniów z klas IV-VII, którzy rozwiązywali diagramy Sudoku oraz odpowiadali na pytania dotyczące zasad pracy przy komputerze.
Atrakcją turnieju były, bardzo ciekawe scenki przygotowane przez uczniów, w ramach projektu „CYFROWOBEZPIECZNI” (zobacz film).
Dzieci wykazały się dużą wiedzą i zaangażowaniem.
Wyniki:

Talentiada 201820 marca jak co roku na powitanie wiosny odbyła się w naszej szkole TALENTIADA. Wydarzenie nawiązywało do realizowanego przez szkołę projektu Cyfrowobezpieczni i przebiegało pod hasłem „Bezpieczeństwo w sieci”. Uczniowie klas 0 -VII z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach literackich, teatralnych (zobacz film), plastycznych i sportowych.
Zobacz stworzone przez uczniów rymowanki (*.pdf).
Podsumowaniem imprezy był happening wokół szkoły (zobacz filmy), podczas którego dzieci śpiewały piosenkę o cyberprzemocy i skandowały hasła o bezpiecznym Internecie.
Efekty pracy uczniów zostały wyeksponowane na wystawie, którą mogli oglądać nie tylko uczniowie, ale również ich rodzice podczas „drzwi otwartych”.
Zapraszamy do galerii.
Posłuchaj piosenki: