W życiu jak w bajce
Trwają zajęcia z projektu profilaktycznego „W ŻYCIU JAK W BAJCE”. Odbyły się już dwa spotkania artystyczno- czytelnicze. Podczas pierwszych zajęć poruszony został problem zazdrości. Jest to naturalne i potrzebne uczucie, które pojawia się, gdy porównujemy się z innymi i uznajemy, że ktoś jest od nas lepszy albo ma czegoś więcej, albo ma od nas lepiej. Jeżeli komuś czegoś zazdrościmy, oznacza to, że tego właśnie nam brak. Gdy zazdrościmy, zwykle czujemy złość albo smutek. Warto sobie i dziecku zadać pytanie :”co mnie złości?”, ‘ dlaczego jestem smutny?”. Żeby rozpoznać zazdrość musimy użyć rozumu. Warto przyznać się przed samym sobą, że czujemy zazdrość. Często słyszymy, że zazdrość jest czymś złym, ale złe rzeczy dzieją się właśnie wtedy, gdy udajemy przed sobą, ze jej nie czujemy. Jeśli się przed sobą przyznamy do zazdrości, możemy zacząć działać i np. próbować zdobyć to, czego nam brakuje. Czasem to, czego nam brakuje jest nieosiągalne. Wtedy warto się zastanowić co nam może to zastąpić.

Drugim poruszonym problemem była nieśmiałość. Jest ona bardziej powszechna niż sądzi większość ludzi. Ludzie nieśmiali wyobrażają sobie, że każdy na nich patrzy krytycznie. Zwykle swój problem rozwiązują w ten sposób, że próbują na siebie nie zwracać uwagi. Typowy dla ludzi nieśmiałych jest wysoki poziom samokontroli oraz zaniżone poczucie własnej wartości. Ludzie nieśmiali są nadmiernie świadomi swoich wad, zarówno tych rzeczywistych, jak i tych wymyślonych. Równocześnie nie zauważają swoich zalet. W pracy z dziećmi nieśmiałymi ważne jest nie tylko nauczenie ich odpowiednich zachowań spo0łęcznych, ale także poprawienie ich samooceny. Dlatego warto rozmawiać ze swoim dzieckiem o jego dobrych cechach, mocnych stronach osobowości, talentach.

 W życiu jak w bajce  W życiu jak w bajce  W życiu jak w bajce
 W życiu jak w bajce  W życiu jak w bajce  W życiu jak w bajce
 W życiu jak w bajce  W życiu jak w bajce