W życiu jak w bajce 2
Podczas kolejnych zajęć projektu profilaktycznego „W życiu jak w bajce” poruszony został problem dokuczania i sposobów radzenia sobie z nim. Większość z nas doświadczyła tego zjawiska we własnym życiu. Najczęściej jest ono niewinne i wcale nie czujemy się urażeni. Zdarza się jednak, że ktoś nam dokucza po to żebyśmy czuli się nieswojo. Bywa, że ktoś chce zbić nas z tropu, wywołać rumieniec lub ból. Wówczas dokuczanie jest z pewnością nieprzyjemnym doświadczeniem.

Zazwyczaj nie trwa ono długo i po pewnym czasie zapominamy o nim. Jeżeli jednak dokuczanie staje się naszym codziennym udziałem, jest bardzo nieprzyjemne, wówczas należy przemyśleć swoją reakcję. Dzieci, które stają się obiektem uszczypliwych uwag, żartów często czują się nieszczęśliwe, zagubione, upokorzone, zawstydzone. Obniża to ich samoocenę. Często czują bezsilność. Dlatego istotne jest podejmowanie rozmów z nimi na temat dokuczania, asertywnych sposobów radzenia sobie. Warto zawsze pamiętać o budowaniu u naszych dzieci poczucia własnej wartości, pewności siebie, uczeniu stanowczego , ale kulturalnego reagowania na zaczepki. Warto także zawsze zachować czujność i obserwować swoje dziecko czy to ono przypadkiem nie dokucza innym .

 W życiu jak w bajce 2  W życiu jak w bajce 2  W życiu jak w bajce 2
 W życiu jak w bajce 2  W życiu jak w bajce 2  W życiu jak w bajce 2