100 lat

WLZakończył się szkolny etap Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego „Wielka Liga Czytelników”. Test kwalifikacyjny pisało 25 uczniów z klas 1-4 oraz 10 uczniów z klas 5-8. Podsumowanie szkolnego etapu miało na celu wyłonienie 3 osób z każdej kategorii wiekowej, które będą reprezentować szkołę w etapie powiatowym. Warunkiem przejścia do kolejnego etapu było uzyskanie minimum 80 punktów z testu kwalifikacyjnego. W kategorii klas 1-4 taki wynik zdobyło 11 osób, a w klasach 5-8 trzech uczniów. Naszą szkołę w etapie powiatowym reprezentować będą następujące osoby: Marek Gołębiewski (IVc), Oskar Czarnecki (IIIb) i Amelia Urbańska (IVe); Janusz Wojciechowski (VIc), Aleksandra Szulc (VIIe) i Mateusz Syska (VIIIb). Uczestnicy muszą wykazać się znajomością książek: „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” Justyny Bednarek oraz „Pan Samochodzik i niesamowity dwór” Zbigniewa Nienackiego. Etap powiatowy odbędzie się 28 lutego 2019 roku. 
Zdjęcia w galerii.
    

Pocztówka do św. MikołajaW grudniu, gdy strojne choinki skrzą się feerią barw i zaczynają wygrywać na strunach igieł zielone nutki radości, biała magia wznieca żar dziecięcych pragnień. Dzieci powierzają św. Mikołajowi swoje najskrytsze marzenia z przekonaniem, że sinobrody, pogodny staruszek je spełni, ale czasem zapominają skreślić do niego choćby kilka słów, dlatego przez szkolną bibliotekę został ogłoszony konkurs literacko-plastyczny dla uczniów klas IV i V pt. „Pocztówka do św. Mikołaja”. Dwadzieścia czworo dzieci uruchomiło swoją wyobraźnię i zaprojektowało przepiękne kartki świąteczne, a następnie odmalowało na nich pędzlem słowa swoje prośby skierowane do czarodzieja ludzkich marzeń.
Nadeszła chwila, by ogłosić zwycięzców konkursu.
I miejsce – Albert Górecki (kl. IVc) i Jakub Śniegoski (kl. Va)
II miejsce – Aleksandra Komorowska (kl. IVf) i Alicja Puchalska (kl. IVa)
III miejsce – Klaudia Syska (kl. IVf) i Natalia Wojtyszyn (kl. IVa)
Laureatom serdecznie gratulujemy. Wszystkim uczestnikom konkursu składamy gorące podziękowania za wkład włożony w wykonanie pocztówek i życzymy kolejnych wyzwań artystycznych oraz wielu sukcesów.

WLZbliża się koniec I etapu ogólnopolskiego konkursu czytelniczego „Wielka Liga Czytelników”. Aby wziąć udział w teście kwalifikacyjnym, należy zdobyć 6 sprawności czytelniczych. Ostateczny termin oddawania testów to 28 stycznia 2019 roku (poniedziałek po feriach). Po tym terminie testy nie będą przyjmowane.
Test kwalifikacyjny odbędzie się 30 stycznia 2019 roku. Od uczniów z klas 1-4 będzie wymagana znajomość książki W. Cichonia „Cukierku, ty łobuzie”, a uczestnicy klas 5-8 czytają książkę J. R. R. Tolkiena „Hobbit”.

    

WLNasza szkoła przystąpiła do IV Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego „Wielka Liga Czytelników”. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, którzy wypożyczają w bibliotece szkolnej wskazane książki z listy konkursowej, a następnie odbierają do nich pytania. Testy rozwiązują w domu, najlepiej (ale niekoniecznie) podczas rodzinnego czytania. Dozwolona, a nawet wskazana jest wspólna praca dzieci wraz z rodzicami/opiekunami. Rodzice uczniów kl. I-VIII nie powinni wypełniać testu, a jedynie wspierać dzieci, pomagać im, pełnić rolę doradczą, nakierowywać na właściwy tok myślenia, czy odpowiednie źródło informacji. Wypełnione formularze dzieci oddają do biblioteki. Test jest zaliczony, gdy zawodnik uzyska minimum 80 punktów na 100 możliwych.
Po troje najlepszych czytelników z klas kl. I-IV oraz V-VIII będzie reprezentowało naszą szkołę w drużynowym półfinale na szczeblu powiatowym. Etap pierwszy (szkolny) trwa do 14 stycznia 2018 r.
Zapraszamy do biblioteki!
Strona internetowa konkursu: www.wielka-liga.pl

Konkurs czytelniczy „Kubuś Puchatek i przyjaciele”W kwietniu 2018 roku w czytelni biblioteki szkolnej odbył się konkurs czytelniczy pt.”Kubuś Puchatek i przyjaciele.” Warunkiem uczestnictwa była znajomość książki „Kubuś Puchatek”, którą napisał A. A. Milne. W konkursie wzięły udział trzyosobowe zespoły z wszystkich klas trzecich. Uczestnicy rozwiązywali test wielokrotnego wyboru, odgadywali rebusy, łączyli w pary rekwizyty z bohaterami książki, rozwiązywali krzyżówki. W części ustnej konkursu musieli wykazać się dokładną znajomością książki odpowiadając na losowane pytania.

Pasowanie na czytelnika„Książka: zwykłe, papierowe karty, znanych liter czarne, równe rzędy... Zacznij czytać – to tak, jakbyś wkroczył w świat przedziwny: bliski, a odmienny.” ( E.Szelburg-Zarembina)

Na początku drugiego półrocza odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej. To ważne wydarzenie na stałe wpisało się do kalendarza imprez szkolnych. Głównym celem uroczystości było zapoznanie dzieci z biblioteką i jej zbiorami, wdrażanie do właściwego zachowania się w bibliotece oraz wyrabianie prawidłowych nawyków czytelniczych. Zanim uczniowie złożyli przyrzeczenie, musieli wykazać się znajomością alfabetu, zapoznali się z regulaminem czytelni i wypożyczalni, wysłuchali próśb książki. Dzieci odgadywały bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Nowi czytelnicy otrzymali kolorowe zakładki do książek, a pamiątkowe dyplomy mają im przypominać o tym uroczystym wydarzeniu.
Zdjęcia w galerii.

Pluszowe misie w bibliotece„Czy to jutro, czy to dziś; wszystkim jest potrzebny miś.”
Pod takim hasłem w czytelni biblioteki szkolnej zorganizowano wystawę książek i czasopism, których bohaterem był pluszowy miś. Wśród nich królował Kubuś Puchatek – patron naszej biblioteki. Dzieci z oddziału „O” oraz z przedszkola wysłuchały informacji o historii Światowego Dnia Pluszowego Misia, zapoznały się z wiadomościami na temat niedźwiedzi, odgadywały zagadki, tańczyły i śpiewały.
Zdjęcia w galerii.

DNI PATRONA W BIBLIOTECE SZKOLNEJW związku z 31 rocznicą nadania imienia naszej szkole w czytelni biblioteki szkolnej przygotowano wystawę poświęconą majorowi Henrykowi Sucharskiemu.
Uczniowie klas IV-VII mogli zapoznać się z publikacjami na temat patrona naszej szkoły i obrony Westerplatte, obejrzeć albumy i prace plastyczne, a także wysłuchać audycji w wykonaniu członków Koła Miłośników Biblioteki.
Zdjęcia w galerii.

Detektyw-OrtografDnia 5 października 2017 roku w czytelni biblioteki szkolnej odbył się konkurs ortograficzny „Detektyw-Ortograf”. Konkurs zorganizowano w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji. Wzięło w nim udział 21 uczniów z klas IV-VI.
Tytuł Detektywa Ortografa w klasach IV-V zdobyła Amelia Krawczuk z kl.Vc, a w klasach VI Jakub Gębka z kl.VIb.
Zwycięzcom gratulujemy.

I TY ZOSTAŃ BAŚNIOMISTRZEM30 maja 2017 roku w czytelni odbył się konkurs czytelniczy dla klas 4 i 5. Każda klasa reprezentowana była przez dwuosobowy zespół. Konkurs miał na celu sprawdzenie znajomości baśni H.Ch. Andersena, Ch. Perrault, braci Grimm oraz Jana Brzechwy i E. Szelburg-Zarembiny.
Tytuł „Baśniomistrza” klas czwartych zdobyły: Maja Dębowska i Nadia Chlebowska z IVd, w klasach piątych zwyciężyły: Ania Morawska i Elżbieta Lewandowska z Vd.

OKŁADKA MOJEJ ULUBIONEJ KSIĄŻKI

Rozstrzygnięto konkurs plastyczny dla uczniów klas pierwszych.
I miejsce: Maciej Krygier Ia, Pola Zapiec Ia, Alicja Krawczyk Ib
Wyróżnienia: Ania Kostrzak, Ania Lewandowska, Natasza Stępień, Szymon Szewczyk.
Zdjęcia w galerii.