DD

 

 

31 maja i 2 czerwca 2021 roku odbyły się w naszej szkole konkursy czytelnicze. 

O tytuł Mistrza Biblioteki rywalizowało 28 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych: 15 uczniów z klas III, IV, V oraz 13 uczniów z klas VI, VII, VIII. Uczestnicy musieli wykazać się dokładną znajomością książek: „Rogaś z Doliny Roztoki” M.Kownackiej oraz „Dziewczyna i chłopak czyli heca na 14 fajerek” H.Ożogowskiej.

Tytuł Mistrza Biblioteki w kategorii klas III-V zdobył: Szymon Piwoński ( IIId)

Wicemistrzami zostali: Szymon Groblewski ( IIId) i Oskar Czarnecki ( Vb)

Mistrzem Biblioteki w kategorii klas VI – VIII została Zuzanna Paciej ( VIIIc)

Wicemistrzami zostali: Mikołaj Nagala (VIb) i Janusz Wojciechowski ( VIIIc)

Konkursy były podsumowaniem ubiegłorocznych zmagań czytelniczych w ramach Wielkiej Ligi Czytelniczej, które ze względów pandemicznych nie zostały zakończone w minionym roku szkolnym. Uczestnikom dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy.

To doroczne święto organizowane przez UNESCO. Obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została, jako symboliczna dla literatury światowej, bo w tym dniu zmarli m. in. Miguel de Cervantes i William Szekspir. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, gdzie tego dnia obchodzony jest dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w formie książek.

CIEKAWOSTKI O KSIĄŻKACH

  1. Najmniejsza książka na świecie to “Teeny Ted z Turnip Town”.  Została wpisana do światowej Księgi Rekordów Guinnessa.   Stworzył ją Kanadyjczyk Robert Chaplin                   i naukowcy z laboratorium Simon Fraser University. Książkę można czytać wyłącznie przy pomocy mikroskopu elektronowego. Mierzy ona 0,07 mm x 0,1 mm.
  2. Amerykański prezydent Theodore Roosevelt czytał jedną książkę dziennie. Jest to o tyle ciekawe, że dzisiaj trudno nam tak dużo czytać. Jest mnóstwo ludzi, którzy czytają dużo książek w ciągu tygodnia, ale jedna książka na dzień jest z pewnością nie lada osiągnięciem. 
  3. Najdłuższe zdanie, jakie kiedykolwiek pojawiło  się w literaturze, zostało napisane przez Victora Hugo. Znajduje się w Les Misérables i liczy 823 słów.
  4. Najdroższą książką na świecie jest Codex LeicesterLeonarda Da Vinci. Został kupiony przez Billa Gatesa za 30,8 miliona dolarów.
  5. Według badań, osoby, które regularnie czytają, mają 2,5 raza mniejsze prawdopodobieństwo zdiagnozowania choroby Alzheimera
  6. Pierwszy ebook na świecie to Deklaracja Niepodległości,wydana w 1971 roku.
  7. W Iraku księgarze zostawiają książki na noc na zewnątrz, ponieważ „czytelnik nie kradnie, a złodziej nie czyta”.

dzien ksiazki2 kwietnia Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci 

Święto  nieprzypadkowo obchodzone jest 2 kwietnia. W ten dzień, w 1805 roku urodził się znany nam wszystkim słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen, autor takich klasyków jak „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa Śniegu”. 

„ Zabierz nas, zabierz do krainy bajek

   Niezapomniany panie Andersenie.

   Niechaj przez chwilę, chociaż nam się zdaje,

   Że może każde spełnić się marzenie.”
 
Święto uchwalono w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY, Polska sekcja tej organizacji istnieje od 1973 roku). Każdego roku gospodarzem święta jest inne państwo. Polska także była gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci - w 1979 roku. 
W tym dniu biblioteki, domy kultury czy księgarnie organizują imprezy promujące literaturę dla dzieci – warsztaty, dyskusje, wystawy, itp. 
 
Przy okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci warto wspomnieć o takiej akcji społecznej jak „Cała Polska czyta dzieciom”, która odbywa się od 2001 roku i ma na celu zachęcenie rodziców do czytania książek swoim pociechom. 


Dlaczego warto czytać dzieciom? Zalet jest bardzo wiele. Książki dostarczają wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów. Książki mają także w sobie duży ładunek emocjonalny. Zaszczepiając młodym miłość do czytania, jest nadzieja, że w przyszłości częściej będą siedzieć z nosem w książce niż w smartfonie, czy przed komputerem. 

"Jak powstaje książka" — film stworzony na warsztatach animacji w Księgarni Dwie Siostry 

SAM 2092„W bibliotece znajdziesz wszystko, czego chcesz: starą prawdę, mądrą bajkę, piękny wiersz….”

Słowa tej piosenki przywitały uczniów klas pierwszych, którzy w lutym odwiedzili bibliotekę. Tradycją naszej szkoły jest uroczystość pasowania na czytelnika, która zawsze odbywa się na początku II półrocza. W tym roku inaczej niż zwykle, bo w reżimie sanitarnym ze względu na pandemię. W trakcie spotkania uczniowie zapoznali się z regulaminem biblioteki, przypomniały zasady postępowania z wypożyczoną książką, dowiedziały się, jak powstaje książka i jakie korzyści przynosi czytanie książek. Dzieci wykazały się  znajomością bohaterów książkowych, znały treść popularnych baśni i wierszyków. Złożyły ślubowanie, że będą dbać o książki i będą korzystać z ich rad i mądrości. W prezencie otrzymały zakładki do książek i wypożyczyły swoją pierwszą książkę. Radość dzieci była tym większa, że dzięki zakupom nowych książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa miały w czym wybierać.

  ksiazka 2  Biblioteka szkolna wspólnie z nauczycielem plastyki ogłosiła  konkurs plastyczny pod hasłem "Okładka mojej ulubionej książki", który adresowany był do uczniów klas 4-7. Na konkurs wpłynęły prace wykonane w wielu technikach plastycznych, każda inna, a wszystkie -  piękne. Zgodnie z zasadami konkursu brano pod uwagę : samodzielność, wkład pracy, estetykę wykonania, kolorystykę, dobór materiałów, oryginalny pomysł. Bardzo trudno było wybrać te najpiękniejsze i najciekawsze. 

Po burzliwych naradach wyłoniono zwycięzców:

- Mikołaj Pawłowski - klasa 6b

-Otylia Wojtaszewska - klasa 7b

-Natalia Krawczyk - klasa 6e

-Alicja Krawczyk - klasa 5b

   Nagrody książkowe laureaci otrzymają po powrocie do szkoły.

                                                                                          Gratulujemy!!!

ksiazka1 W bibliotece szkolnej został rozstrzygnięty konkurs pt. "Poszukujemy zaginionych tytułów". Zadaniem uczestników było odnalezienie w tekście i wypisanie ukrytych tytułów książek oraz ich autorów. Wszyscy świetnie poradzili sobie z zadaniem konkursowym, jednak liczba zdobytych punktów przesądziła o przyznanych miejscach. 

Zwycięzcami zostali:

- Ania Kostrzak -klasa 5b 

-Karol Dombrowski - klasa 6c 

- Anna Lewandowska - klasa 5b

-Maciej Krygier -klasa 5a 

-Grzegorz Radaczewski - klasa 5a 

-Oliwier Sznabel - klasa 5a 

    Nagrody książkowe laureaci otrzymają po powrocie do szkoły.

                                                                                    Gratulujemy!!!

IMG 20201118 143107W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 15 tyś. zł na zakup nowych książek do biblioteki szkolnej. Za tę kwotę zostało zakupionych 846 książek. Są to książki dla najmłodszych czytelników, przygodowe, historyczne, obyczajowe, popularno-naukowe,komiksy, uzupełniono również lektury szkolne.

Pod linkiem https://padlet.com/annapiecewicz/Bookmarks można zapoznać się z opisami wybranych książek. Wpisy będą systematycznie uzupełniane o kolejne pozycje. Zapraszamy do zapoznania się z nową ofertą biblioteki. Zachęcamy do wypożyczania ciekawych książek na okres ferii świątecznych i zimowych.

wielka ligaProsimy o zapoznanie się ze zmianani regulaminu - Wielka Liga Czytelnikóww.

Zmiany w regulaminie (pdf).

wirusWydawnictwo Olesiejuk wydało świetny, darmowy ebook  dla młodszych dzieci na temat koronawirusa . Wyjaśnia, czym jest wirus, dlaczego  nasze życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać  rozpowszechnianiu się choroby.  Dostępny na stronie www.wydawnictwoolesiejuk.pl

Polecam również „Bajkę o złym Królu Wirusie i dobrej kwarantannie”, która jest dostępna jako ebook w formacie PDF i w formie audiobooka.

SAM 2055„SZANUJ KSIĄŻKI Z BIBLIOTEKI

CZY LATO CZY ZIMA.

DWA TYGODNIE KAŻDĄ KSIĄŻKĘ  W DOMU MOŻESZ TRZYMAĆ.”

Tego wierszyka uczyły się dzieci z klas pierwszych podczas spotkań w bibliotece szkolnej. Jak co roku, na początku II półrocza odbywa się  tutaj pasowanie na czytelnika. Podczas zajęć czytelniczych uczniowie wysłuchali fragmentu książki Z. Staneckiej „Basia i biblioteka”, zapoznały się z regulaminem biblioteki i prośbami książki. Dzieci musiały wykazać się znajomością tytułów znanych baśni i wierszy podczas zabawy „Pomieszane tytuły”. Po złożeniu przyrzeczenia, otrzymały zakładki do książek oraz pamiątkowy dyplom. Następnie wypożyczyły swoją pierwszą książkę. Niech zapał do czytania trwa bardzo długo i nigdy się nie skończy.