SAM 2204 

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci odbywa się co roku i obchodzi się go z racji urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena urodzonego 2 kwietnia 1805, autora takich klasyków jak „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa Śniegu”. To święto ma na celu promowanie czytania dla najmłodszych, ponieważ jak wiadomo czytanie, jest ważne dla ich rozwoju. Najmłodsi poprzez czytanie doświadczają chęci zdobywania wiedzy o otaczającym ich świecie.  Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci może być również świetną okazją, aby zapoznać najmłodszych z twórczością Hansa Christiana Andersena. W naszej szkole odbyły się zajęcia czytelnicze w klasie 1b, 2a i 3b. Uczniowie dowiedzieli się ciekawostek z życia baśniopisarza, obejrzeli wystawę baśni, które znajdują się w szkolnej bibliotece. Dzieci odgadywały tytuły baśni na podstawie rekwizytów oraz uczyły się piosenki pt.”Podróż do krainy bajek”. Na zakończenie spotkania uczniowie zapoznali się z baśnią „Księżniczka na ziarnku grochu”.

SAM 2202Jednym z patronów roku 2021 był Stanisław Lem - wybitny autor literatury fantastycznej, myśliciel, filozof, intelektualista. W związku z tym wydarzeniem w naszej szkole został przeprowadzony konkurs czytelniczy, ze względów losowych odbył się on 21 marca 2022 roku.

CELE KONKURSU:

1. Uczczenie pamięci wybitnego polskiego pisarza, patrona roku 2021 – Stanisława Lema.

2. Upowszechnianie czytelnictwa.

3. Rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród młodzieży.

Uczniowie mieli się wykazać wiedzą na temat życia i twórczości Stanisława Lema oraz znajomością treści pięciu bajek ze zbioru „Bajki robotów”. W konkursie wzięło udział 11 uczniów z klas siódmych.

 I miejsce Marta Zielińska kl.VIId  

 II miejsce Mikołaj Górski kl.VIIf

 III miejsce Anna Pawlak kl.VIIf

Wyróżnienia: Mikołaj Nagala kl. VIIb, Mateusz Skalski kl. VIIb, Klaudia Syska kl.VIIf

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

SAM 2157

Spoglądają z półek książki, każda okiem do mnie mruga.

Tajemnicze śle uśmiechy: z baśnią jedna, z wierszem druga…”

 

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Organizowane co roku przez bibliotekę, na stałe weszło już do kalendarza szkolnych wydarzeń. W naszej szkole odbywa się na początku II półrocza.

Głównym celem tej imprezy czytelniczej jest reklama szkolnej biblioteki i zachęcenie uczniów klas pierwszych do korzystania ze zbiorów bibliotecznych. To miejsce w szkole powinno kojarzyć się z miejscem przyjaznym i bezpiecznym, gdzie uczniowie są mile widziani, miejscem, które będą chętnie odwiedzać.

W lutym uczniowie wszystkich pięciu klas pierwszych odwiedziły szkolną bibliotekę. Dzieci zapoznały się z regulaminem wypożyczalni, poznały etapy powstawania książki, odgadywały bajkowe zagadki, które sprawdzały ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Dowiedziały się, jak należy dbać o książki, czego nie można robić, czytając je.

Przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Na pamiątkę otrzymali zakładki do książek oraz Wyprawkę Czytelniczą, którą dostaliśmy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.

I wreszcie przyszedł czas na wypożyczenie pierwszej książki. Na pewno w tym momencie radość dzieci była największa.

31 maja i 2 czerwca 2021 roku odbyły się w naszej szkole konkursy czytelnicze. 

O tytuł Mistrza Biblioteki rywalizowało 28 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych: 15 uczniów z klas III, IV, V oraz 13 uczniów z klas VI, VII, VIII. Uczestnicy musieli wykazać się dokładną znajomością książek: „Rogaś z Doliny Roztoki” M.Kownackiej oraz „Dziewczyna i chłopak czyli heca na 14 fajerek” H.Ożogowskiej.

Tytuł Mistrza Biblioteki w kategorii klas III-V zdobył: Szymon Piwoński ( IIId)

Wicemistrzami zostali: Szymon Groblewski ( IIId) i Oskar Czarnecki ( Vb)

Mistrzem Biblioteki w kategorii klas VI – VIII została Zuzanna Paciej ( VIIIc)

Wicemistrzami zostali: Mikołaj Nagala (VIb) i Janusz Wojciechowski ( VIIIc)

Konkursy były podsumowaniem ubiegłorocznych zmagań czytelniczych w ramach Wielkiej Ligi Czytelniczej, które ze względów pandemicznych nie zostały zakończone w minionym roku szkolnym. Uczestnikom dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy.

To doroczne święto organizowane przez UNESCO. Obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została, jako symboliczna dla literatury światowej, bo w tym dniu zmarli m. in. Miguel de Cervantes i William Szekspir. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, gdzie tego dnia obchodzony jest dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w formie książek.

CIEKAWOSTKI O KSIĄŻKACH

  1. Najmniejsza książka na świecie to “Teeny Ted z Turnip Town”.  Została wpisana do światowej Księgi Rekordów Guinnessa.   Stworzył ją Kanadyjczyk Robert Chaplin                   i naukowcy z laboratorium Simon Fraser University. Książkę można czytać wyłącznie przy pomocy mikroskopu elektronowego. Mierzy ona 0,07 mm x 0,1 mm.
  2. Amerykański prezydent Theodore Roosevelt czytał jedną książkę dziennie. Jest to o tyle ciekawe, że dzisiaj trudno nam tak dużo czytać. Jest mnóstwo ludzi, którzy czytają dużo książek w ciągu tygodnia, ale jedna książka na dzień jest z pewnością nie lada osiągnięciem. 
  3. Najdłuższe zdanie, jakie kiedykolwiek pojawiło  się w literaturze, zostało napisane przez Victora Hugo. Znajduje się w Les Misérables i liczy 823 słów.
  4. Najdroższą książką na świecie jest Codex LeicesterLeonarda Da Vinci. Został kupiony przez Billa Gatesa za 30,8 miliona dolarów.
  5. Według badań, osoby, które regularnie czytają, mają 2,5 raza mniejsze prawdopodobieństwo zdiagnozowania choroby Alzheimera
  6. Pierwszy ebook na świecie to Deklaracja Niepodległości,wydana w 1971 roku.
  7. W Iraku księgarze zostawiają książki na noc na zewnątrz, ponieważ „czytelnik nie kradnie, a złodziej nie czyta”.

dzien ksiazki2 kwietnia Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci 

Święto  nieprzypadkowo obchodzone jest 2 kwietnia. W ten dzień, w 1805 roku urodził się znany nam wszystkim słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen, autor takich klasyków jak „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa Śniegu”. 

„ Zabierz nas, zabierz do krainy bajek

   Niezapomniany panie Andersenie.

   Niechaj przez chwilę, chociaż nam się zdaje,

   Że może każde spełnić się marzenie.”
 
Święto uchwalono w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY, Polska sekcja tej organizacji istnieje od 1973 roku). Każdego roku gospodarzem święta jest inne państwo. Polska także była gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci - w 1979 roku. 
W tym dniu biblioteki, domy kultury czy księgarnie organizują imprezy promujące literaturę dla dzieci – warsztaty, dyskusje, wystawy, itp. 
 
Przy okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci warto wspomnieć o takiej akcji społecznej jak „Cała Polska czyta dzieciom”, która odbywa się od 2001 roku i ma na celu zachęcenie rodziców do czytania książek swoim pociechom. 


Dlaczego warto czytać dzieciom? Zalet jest bardzo wiele. Książki dostarczają wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów. Książki mają także w sobie duży ładunek emocjonalny. Zaszczepiając młodym miłość do czytania, jest nadzieja, że w przyszłości częściej będą siedzieć z nosem w książce niż w smartfonie, czy przed komputerem. 

"Jak powstaje książka" — film stworzony na warsztatach animacji w Księgarni Dwie Siostry 

SAM 2092„W bibliotece znajdziesz wszystko, czego chcesz: starą prawdę, mądrą bajkę, piękny wiersz….”

Słowa tej piosenki przywitały uczniów klas pierwszych, którzy w lutym odwiedzili bibliotekę. Tradycją naszej szkoły jest uroczystość pasowania na czytelnika, która zawsze odbywa się na początku II półrocza. W tym roku inaczej niż zwykle, bo w reżimie sanitarnym ze względu na pandemię. W trakcie spotkania uczniowie zapoznali się z regulaminem biblioteki, przypomniały zasady postępowania z wypożyczoną książką, dowiedziały się, jak powstaje książka i jakie korzyści przynosi czytanie książek. Dzieci wykazały się  znajomością bohaterów książkowych, znały treść popularnych baśni i wierszyków. Złożyły ślubowanie, że będą dbać o książki i będą korzystać z ich rad i mądrości. W prezencie otrzymały zakładki do książek i wypożyczyły swoją pierwszą książkę. Radość dzieci była tym większa, że dzięki zakupom nowych książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa miały w czym wybierać.

  ksiazka 2  Biblioteka szkolna wspólnie z nauczycielem plastyki ogłosiła  konkurs plastyczny pod hasłem "Okładka mojej ulubionej książki", który adresowany był do uczniów klas 4-7. Na konkurs wpłynęły prace wykonane w wielu technikach plastycznych, każda inna, a wszystkie -  piękne. Zgodnie z zasadami konkursu brano pod uwagę : samodzielność, wkład pracy, estetykę wykonania, kolorystykę, dobór materiałów, oryginalny pomysł. Bardzo trudno było wybrać te najpiękniejsze i najciekawsze. 

Po burzliwych naradach wyłoniono zwycięzców:

- Mikołaj Pawłowski - klasa 6b

-Otylia Wojtaszewska - klasa 7b

-Natalia Krawczyk - klasa 6e

-Alicja Krawczyk - klasa 5b

   Nagrody książkowe laureaci otrzymają po powrocie do szkoły.

                                                                                          Gratulujemy!!!

ksiazka1 W bibliotece szkolnej został rozstrzygnięty konkurs pt. "Poszukujemy zaginionych tytułów". Zadaniem uczestników było odnalezienie w tekście i wypisanie ukrytych tytułów książek oraz ich autorów. Wszyscy świetnie poradzili sobie z zadaniem konkursowym, jednak liczba zdobytych punktów przesądziła o przyznanych miejscach. 

Zwycięzcami zostali:

- Ania Kostrzak -klasa 5b 

-Karol Dombrowski - klasa 6c 

- Anna Lewandowska - klasa 5b

-Maciej Krygier -klasa 5a 

-Grzegorz Radaczewski - klasa 5a 

-Oliwier Sznabel - klasa 5a 

    Nagrody książkowe laureaci otrzymają po powrocie do szkoły.

                                                                                    Gratulujemy!!!

IMG 20201118 143107W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 15 tyś. zł na zakup nowych książek do biblioteki szkolnej. Za tę kwotę zostało zakupionych 846 książek. Są to książki dla najmłodszych czytelników, przygodowe, historyczne, obyczajowe, popularno-naukowe,komiksy, uzupełniono również lektury szkolne.

Pod linkiem https://padlet.com/annapiecewicz/Bookmarks można zapoznać się z opisami wybranych książek. Wpisy będą systematycznie uzupełniane o kolejne pozycje. Zapraszamy do zapoznania się z nową ofertą biblioteki. Zachęcamy do wypożyczania ciekawych książek na okres ferii świątecznych i zimowych.

wielka ligaProsimy o zapoznanie się ze zmianani regulaminu - Wielka Liga Czytelnikóww.

Zmiany w regulaminie (pdf).

wirusWydawnictwo Olesiejuk wydało świetny, darmowy ebook  dla młodszych dzieci na temat koronawirusa . Wyjaśnia, czym jest wirus, dlaczego  nasze życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać  rozpowszechnianiu się choroby.  Dostępny na stronie www.wydawnictwoolesiejuk.pl

Polecam również „Bajkę o złym Królu Wirusie i dobrej kwarantannie”, która jest dostępna jako ebook w formacie PDF i w formie audiobooka.

SAM 2055„SZANUJ KSIĄŻKI Z BIBLIOTEKI

CZY LATO CZY ZIMA.

DWA TYGODNIE KAŻDĄ KSIĄŻKĘ  W DOMU MOŻESZ TRZYMAĆ.”

Tego wierszyka uczyły się dzieci z klas pierwszych podczas spotkań w bibliotece szkolnej. Jak co roku, na początku II półrocza odbywa się  tutaj pasowanie na czytelnika. Podczas zajęć czytelniczych uczniowie wysłuchali fragmentu książki Z. Staneckiej „Basia i biblioteka”, zapoznały się z regulaminem biblioteki i prośbami książki. Dzieci musiały wykazać się znajomością tytułów znanych baśni i wierszy podczas zabawy „Pomieszane tytuły”. Po złożeniu przyrzeczenia, otrzymały zakładki do książek oraz pamiątkowy dyplom. Następnie wypożyczyły swoją pierwszą książkę. Niech zapał do czytania trwa bardzo długo i nigdy się nie skończy.

Międzynarodowy Dzień Książki dla DzieciMiędzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci obchodzony był 2 kwietnia. Święto nieprzypadkowo obchodzone jest tego dnia, ponieważ w 1805 roku urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen, autor takich baśni jak „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa Śniegu”. Z tej okazji w bibliotece szkolnej przygotowano wystawę baśni, gazetkę informacyjną oraz przeprowadzono zajęcia czytelnicze we wszystkich klasach drugich i w szkolnym oddziale zerowym.
Zdjęcia w galerii.

Wielka Liga Czytelników – Półfinał Wojewódzki28 marca 2019 roku w 16 miastach wojewódzkich odbył się półfinał Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego „Wielka Liga Czytelników”. Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Bydgoszczy gościła 9 zespołów w kategorii klas 1-4 oraz 8 zespołów z klas 5-8. Byli to mistrzowie powiatów z województwa kujawsko-pomorskiego. Powiat włocławski w kategorii klas 1-4 reprezentowała drużyna z naszej szkoły w składzie: Oskar Czarnecki, Marek Gołębiewski i Amelia Urbańska. Uczniowie musieli wykazać się znajomością książki „Petronela z Jabłoniowego Sadu” S.Stading. Nasi uczniowie świetnie poradzili sobie z pytaniami konkursowymi, zajmując III miejsce na szczeblu wojewódzkim. Gratulacje. Niestety, do finału w Katowicach mogła awansować tylko jedna drużyna.
Po teście drużynowym uczestnicy zwiedzili Muzeum Oświaty oraz brali udział w spotkaniu autorskim z podróżniczką i popularyzatorką czytelnictwa p. Jolantą Niwińską.
Zdjęcia w galerii.

Wędrówka pewnego HobbitaŚwiatowy Dzień Czytania Tolkiena przypada co roku 25 marca. Z tej okazji biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy dla wszystkich miłośników twórczości tego autora. John Ronald Reuel Tolkien to pisarz angielski, najbardziej znany twórca literatury fantasy. Jego trylogię „Władca Pierścieni” uważa się za jeden z najważniejszych utworów tego gatunku. Konkurs „Wędrówka pewnego hobbita” skierowany był do uczniów klas VI-VIII. Wzięło w nim udział 17 osób, w tym jedna uczennica z klasy V. Warunkiem uczestnictwa była znajomość książki „Hobbit czyli tam i z powrotem”. Uczestnicy zmagali się z pytaniami typu: prawda czy fałsz oraz rozwiązywali test wielokrotnego wyboru. Do zdobycia było 40 punktów. Wyniki: I miejsce Janusz Wojciechowski VIc ( 39/40); II miejsce Kacper Centkowski VIb i Zuzanna Zielińska VId (37/40); III miejsce Zuzanna Paciej VIc, Nadia Stolarska VIb i Mateusz Syska VIIIb ( 36/40).
Zdjęcia w galerii.

   

Wielka Liga Czytelników – Etap Powiatowy28 lutego 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Aleksandrowie Kujawskim odbył się II etap Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego „Wielka Liga Czytelników” dla uczestników powiatu włocławskiego. Wzięły w nim udział trzyosobowe zespoły z klas I-IV i V-VIII ze szkół, które uzyskały w I etapie powyżej 80% punktów. Uczestnicy pisali godzinny test ze znajomości treści książek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” J. Bednarek oraz „Pan Samochodzik i niesamowity dwór” Z. Nienackiego. Do kolejnego etapu – półfinału wojewódzkiego – mogła przejść tylko jedna drużyna z powiatu z danej kategorii wiekowej.
Miło nam poinformować, że nasi uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością treści książek poleconych do przeczytania. Zespół w kategorii kl. I-IV w składzie: Oskar Czarnecki (IIIb), Marek Gołębiewski (IVc) i Amelia Urbańska (IVe) zajął I miejsce w powiecie i tym samym awansował do półfinału wojewódzkiego, który odbędzie się 28 marca 2019 r. w Bydgoszczy. Zespół w kategorii kl. V-VIII w składzie: Mateusz Syska (VIIIb), Aleksandra Szulc (VIIe) i Janusz Wojciechowski (VIc) zajął II miejsce w powiecie.
Uczestnicy półfinału wojewódzkiego czytają książkę Sabine Stading pt. „Petronela z Jabłoniowego Sadu. Czary-mary”.
Trzymamy kciuki za naszych uczniów. 
Zdjęcia w galerii.

Pasowanie na czytelnika„Jestem książka! W bibliotece mam mieszkanie.
Bardzo lubię, gdy przychodzisz na spotkanie…”

Na początku II półrocza w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie uczniów klas I na czytelnika. Głównym celem spotkań z klasami I było przygotowanie uczniów do samodzielnego korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Dzieci poznały zasady zachowania się w bibliotece, poznały regulamin wypożyczalni, poprawnie podawały tytuły znanych wierszy i baśni, rozwiązywały zagadki, wykonywały w grupach zadania związane z głównym celem zajęć.

WLZakończył się szkolny etap Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego „Wielka Liga Czytelników”. Test kwalifikacyjny pisało 25 uczniów z klas 1-4 oraz 10 uczniów z klas 5-8. Podsumowanie szkolnego etapu miało na celu wyłonienie 3 osób z każdej kategorii wiekowej, które będą reprezentować szkołę w etapie powiatowym. Warunkiem przejścia do kolejnego etapu było uzyskanie minimum 80 punktów z testu kwalifikacyjnego. W kategorii klas 1-4 taki wynik zdobyło 11 osób, a w klasach 5-8 trzech uczniów. Naszą szkołę w etapie powiatowym reprezentować będą następujące osoby: Marek Gołębiewski (IVc), Oskar Czarnecki (IIIb) i Amelia Urbańska (IVe); Janusz Wojciechowski (VIc), Aleksandra Szulc (VIIe) i Mateusz Syska (VIIIb). Uczestnicy muszą wykazać się znajomością książek: „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” Justyny Bednarek oraz „Pan Samochodzik i niesamowity dwór” Zbigniewa Nienackiego. Etap powiatowy odbędzie się 28 lutego 2019 roku. 
Zdjęcia w galerii.
    

Pocztówka do św. MikołajaW grudniu, gdy strojne choinki skrzą się feerią barw i zaczynają wygrywać na strunach igieł zielone nutki radości, biała magia wznieca żar dziecięcych pragnień. Dzieci powierzają św. Mikołajowi swoje najskrytsze marzenia z przekonaniem, że sinobrody, pogodny staruszek je spełni, ale czasem zapominają skreślić do niego choćby kilka słów, dlatego przez szkolną bibliotekę został ogłoszony konkurs literacko-plastyczny dla uczniów klas IV i V pt. „Pocztówka do św. Mikołaja”. Dwadzieścia czworo dzieci uruchomiło swoją wyobraźnię i zaprojektowało przepiękne kartki świąteczne, a następnie odmalowało na nich pędzlem słowa swoje prośby skierowane do czarodzieja ludzkich marzeń.
Nadeszła chwila, by ogłosić zwycięzców konkursu.
I miejsce – Albert Górecki (kl. IVc) i Jakub Śniegoski (kl. Va)
II miejsce – Aleksandra Komorowska (kl. IVf) i Alicja Puchalska (kl. IVa)
III miejsce – Klaudia Syska (kl. IVf) i Natalia Wojtyszyn (kl. IVa)
Laureatom serdecznie gratulujemy. Wszystkim uczestnikom konkursu składamy gorące podziękowania za wkład włożony w wykonanie pocztówek i życzymy kolejnych wyzwań artystycznych oraz wielu sukcesów.