dziennik UONET +

                                                             

                                                  vulcan

                                  https://uonetplus.vulcan.net.pl/wloclawek 

 

 

IMG 20230327 110847Na każdy rok Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej wybiera patronów, którym jest on poświęcony. Na rok 2023 przypada 230 rocznica urodzin Aleksandra Fredry, który znany jest głównie jako komediopisarz. Należy jednak pamiętać, że pisał również opowiadania, poematy, wiersze, bajki oraz pamiętniki. Mało kto wie, że wspomniany patron był również żołnierzem kampanii napoleońskich.

W związku z tym biblioteka szkolna ogłosiła dla chętnych uczniów klas siódmych naszej szkoły konkurs wiedzy pod hasłem ,,Aleksander Fredro- patron roku 2023”. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do zapoznania się z życiem i twórczością tego wybitnego pisarza, popularyzowanie literatury polskiej a także promocja czytelnictwa. Zadanie konkursowe polegało na rozwiązaniu testu na podstawie materiałów przygotowanych przez bibliotekę szkolną oraz znajomości lektury szkolnej ,, Zemsta”. Tego zadania w dniu 22 marca podjęło się 14 ,, śmiałków z klasy 7 a i 7 b”. Ogłoszenie wyników konkursu miało miejsce 27 marca. Data ta nie jest przypadkowa. Tego dnia obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Teatru, a przecież niejednokrotnie utwory A. Fredry trafiały i trafiają na deski teatrów.

Oto wyniki konkursu:

I miejsce- Maciej Krygier z klasy 7 a

II miejsce – Alicja Krawczyk z klasy 7 b

III miejsce – Pola Zapiec z klasy 7 b

Laureatom konkursu i ich opiekunom bardzo serdecznie gratulujemy, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział.

IMG 20230323 090316KONKURS CZYTELNICZO- PLASTYCZNY POD HASŁEM "PRZYRODA MALOWANA WIERSZEM" - ROZSTRZYGNIĘTY

21 marca zaczyna się kalendarzowa wiosna. Tego dnia obchodzimy również Światowy Dzień Poezji. W związku z tym w bibliotece szkolnej został rozstrzygnięty konkurs czytelniczo- plastyczny pt. ,, Przyroda malowana wierszem”, skierowany dla uczniów klas I-VIII naszej szkoły. Zadaniem uczestników było przedstawienie w formie pracy plastycznej wybranego przez siebie wiersza.


Oto wyniki konkursu.
Kategoria klas I-III
I miejsce- Alicja Matuszewska, klasa I b, Nadia Chwiałkowska, klasa III d
II miejsce- Zofia Marcinkowska, klasa I b, Adam Jackowski, klasa II d
III miejsce- Kornel Witkowski, klasa I b, Oskar Jabłoński, klasa I d
Wyróżnienia otrzymali:
Zuzanna Puchalska, klasa I b, Alan Jóźkiewicz i Mikołaj Świątkowski, klasa II a, Szymon Czapski,
klasa III e. Została również wyróżniona praca Mai Komorowskiej z klasy III a.


Kategoria klas IV-VI
I miejsce- Aleksandra Żydowo, klasa VI b
II miejsce- Karol Jasiakiewicz- Wiliński, klasa IV a
III miejsce- Lucyna Olejniczak, klasa VI d
Wyróżnienia otrzymali:
Anna Grzybowska, klasa V c oraz Mieszko Marciniak, klasa IV a


Kategoria klas VII- VIII
I miejsce- Natasza Stępień, klasa VII b
II miejsce- Klaudia Syska, klasa VIII f
III miejsce- Kinga Jankowska, klasa VIII f
Wyróżnienie otrzymał Jakub Przystałowski z klasy VII c.

Laureatom serdecznie gratulujemy. Wszystkim uczestnikom konkursu składamy gorące podziękowania za wkład włożony w wykonanie prac i życzymy kolejnych wyzwań artystycznych oraz wielu sukcesów.

                      Dnia 3 marca obchodziliśmy w bibliotece szkolnej Międzynarodowy Dzień Pisarzy. Z tej okazji naszą bibliotekę odwiedziły dzieci świetlicowe oraz uczniowie klasy 2b. Dzieci poznały historię święta, dowiedziały się, na czym polega praca pisarza, wysłuchały krótkiego opowiadania. Następnie sami uczniowie spróbowali swoich sił jako młodzi pisarze. Najwięcej emocji wzbudziło zadanie polegające na układaniu w grupach krótkiego opowiadania z wykorzystaniem wylosowanych obrazków. Mamy nadzieję, że spotkanie będzie inspiracją dla uczniów do samodzielnego tworzenia literackich dzieł.

Radość pisania.
Możność utrwalania.

                                                                               Wisława Szymborska

Dzień_Pisarzy Dzień_Pisarzy Dzień_Pisarzy

 

 

 

 

 

 

mt_gallerry:Dzień_Pisarzy

IMG 20230216 103109

Ja jestem książka,

Twój przyjaciel szczery. (…)

Tadeusz Kubiak

 

                     Jak co roku, na początku II półrocza, bibliotekę szkolną odwiedzili uczniowie klas pierwszych. Podczas spotkania, które zaczęliśmy od tanecznej rozgrzewki, dzieci poznały etapy powstawania książki od pomysłu autora po trafienie książki do rąk czytelnika, odgadywały bajkowe zagadki, które sprawdzały znajomość bohaterów baśni i bajek.  Uczniowie dzielili się również pomysłami, w jaki sposób można dbać o książki oraz poznali regulamin korzystania z zasobów bibliotecznych. 

W drugiej części spotkania pierwszoklasiści złożyli uroczystą przysięgę, że będą dbać o książki i korzystać z ich rad i mądrości. Dzieci na pamiątkę otrzymały zakładki do książek oraz Wyprawkę Czytelniczą, którą dostaliśmy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. 

Jednak niewątpliwie najwięcej emocji wzbudziła możliwość wypożyczenia pierwszej książki.   

 Mamy nadzieję, że od tej pory każdy Pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i  rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

323998851 1107211049936300 1493805579798648493 n18 stycznia w szkolnej bibliotece obchodziliśmy dzień najsympatyczniejszego i najbardziej znanego misia na świecie- Dzień Kubusia Puchatka. W zajęciach wzięły udział dzieci z grupy 0a oraz uczniowie klas pierwszych. Dzieci miały okazję poznać historię powstania pomysłu na książkę o przygodach Kubusia Puchatka. Dowiedziały się, skąd wzięło się jego imię, kto go wymyślił oraz kim był książkowy bohater Krzyś. Uczniowie wysłuchali również jednego z opowiadań o tytułowym misiu. Po lekturze książki przyszedł czas na zagadki, zabawę ruchową oraz słodką niespodziankę. Dzieci mogły również sprawdzić swoją wiedzę na temat książkowych bohaterów, uzupełniając karty pracy.

  Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek o Kubusiu Puchatku oraz bogata kolekcja maskotek z podobizną Kubusia Puchatka i jego przyjaciół ze Stumilowego Lasu. Wszystkim uczniom o tym wyjątkowym dniu przypominała również gazetka biblioteczna.

IMG 20221208 124600IMG 20221208 124952W dniach 5 - 7 grudnia biblioteka szkolna zorganizowała imprezę czytelniczą pod hasłem  MIKOŁAJKI Z BIBLIOTEKĄ. Wzięli w niej udział chętni uczniowie z klas II, III, IV.

Zadaniem dla uczniów z  klas II i III było zapoznanie się  z prawdziwą historią  świętego Mikołaja, a następnie rozwiązanie quizu. Bezbłędnie z tym zadaniem poradzili sobie: 

Natalia Bagdzińska- 2b, Lena Majorek- 2b, Wiktoria Marciniak-2b, Igor Olejniczak- 2c, Pola  Władecka 2e,  Weronika Borowska- 3d, Melania Szatkowska- 3d.   

Zadaniem dla uczniów z  klas IV było przeczytanie wybranych rozdziałów książki ,, Mikołajek” oraz rozwiązanie krótkiego testu.  Mikołajkowymi ekspertami w tej dziedzinie  zostali:

Marika Jakubczak- 4a, Marta Filipiak-4b,  Majka Piotrowska- 4c, Zofia Schweda- 4c, Rafał  Jackowski- 4d, Dominik Jakubowski- 4d, Jan Jaźwiecki- 4d, Kacper Kusz- 4d, Barbara Wolińska- 4d, Natalia Wróblewska 4d. 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a laureatom gratulujemy!

20221124 102215

„Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś”.

H. Bechlerowa

25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Data święta nie jest przypadkowa, ponieważ właśnie tego dnia przypadała rocznica stworzenia tej pluszowej zabawki.

W związku z tym 24 listopada b.r., w przeddzień tego święta, bibliotekę szkolną odwiedziły przedszkolaki z grupy ,,0a”. Dzieci poznały historię Święta Pluszowego Misia oraz misie, które stały się bohaterami książek dla dzieci. Dużym zainteresowaniem cieszyła się nauka krótkiego ,,misiowego” wiersza. Oprócz tego przedszkolaki wzięły udział w zabawie ruchowej, wysłuchały z uwagą bajki o Złotowłosej i trzech misiach, odgadywały tematyczne zagadki. Na koniec wizyty dzieci otrzymały "małe co nieco"( pisownia kubusiowa), czyli misiowe smakołyki.

Wszystkim uczniom o tym wyjątkowym dniu przypominała gazetka biblioteczna. Z niej dowiedzieli się, dlaczego takie święto zostało ustanowione oraz poznali poczet misiów, które podbiły świat. Na stoliku w bibliotece wyeksponowano książki, których bohaterami były niedźwiadki. Poza tym powstała niesamowita wystawa pluszowych misiów, ofiarowanych przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły.

Mamy nadzieję, że to wspólne, misiowe świętowanie zostanie w pamięci dzieci na długi czas.

 

IMG 20221028 134552 W październiku, jak co roku, obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych to święto, które zostało ustanowione w 1999 roku  przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Święto to jest dobrą okazją, aby zachęcać do czytelnictwa, pokazać bibliotekę szkolną jako miejsce, gdzie można przyjemnie spędzić czas, ale również rozwijać swoje zainteresowania i uzdolnienia.

Dla czytelników odwiedzających bibliotekę w tym miesiącu przygotowaliśmy wystawę najstarszych książek znajdujących się w naszych zbiorach. Włączyliśmy się również w przygotowanie akcji ,,Przerwa na czytanie”.

,, Na dłużej” bibliotekę szkolną w tym miesiącu odwiedzili uczniowie klas drugich, którzy podczas cyklu zajęć utrwalali wiadomości dotyczące budowy książki oraz poznali rolę katalogu alfabetycznego. Wizyta uczniów w bibliotece była również dobrą okazją do włączenia się w realizację tegorocznego, przewodniego tematu Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych jakim jest ,,CZYTANIE DLA POKOJU”. W związku z tym dzieci z uwagą wysłuchały wybranych wierszy p. Małgorzaty Strzałkowskiej m.in. Kłótnia i Wojna rowerowa. Te utwory stały się inspiracją do pogadanek na temat właściwego zachowania wobec innych oraz sposobów rozwiązywania konfliktów.

Został również ogłoszony i rozstrzygnięty konkurs plastyczny dla klas II i III na najładniejszą zakładkę do książki. Oto wyniki konkursu:

I miejsce- Nadia Chwiałkowska, klasa 3d

II miejsce- Alan Jóźkiewicz, Mikołaj Świątkowski, klasa 2a

III miejsce- Lena Majorek, klasa 2b.

Wyróżnienia otrzymali: Wiktoria Wiankowska- 2a, Natalia Bagdzińska, Wiktoria Marciniak, Liliana Paściak, Lena Zimna- klasa 2b, Jan Radziszewski- klasa 2c, Julia Kaszubska, Wiktoria Lorenc- klasa 2d, Szymon Czerwiński- klasa 2e.

LAUREATOM GRATULUJEMY!

20221014 131206W dniu dzisiejszym tj. 17 października 2022r nasza szkoła przystąpiła do III MIĘDZYNARODOWEJ EDYCJI VII OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI BICIA REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE. Akcja ta jest realizowana w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom", której organizatorem jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim.

#przerwanaczytanie

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia ?

Do fotorelacji wykorzystano fragment przemowy prof Grzegorza Leszczyńskiego "Dlaczego warto czytać dzieciom "

 Przerwa na czytanie 2022r.mp4

20220929 094412Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła W. Szymborska.

 Dnia 29 września br. w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Również tego dnia urodziła się Janina Porazińska, autorka książek dla dzieci i młodzieży. Z tej właśnie okazji w naszej szkole odbyło się głośne czytanie dla klas I- III utworu J. Porazińskiej pt. Szewczyk Dratewka. Dzieciom czytali zaproszeni goście: Pan Dyrektor M.Wódecki i Panie Wicedyrektor: A.Trawińska oraz W.Wojciechowska. Następnie uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące treści przeczytanego tekstu. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały upominki- zakładki do książek.

SAM 2255 Dnia 18.05.2022 roku odbył się w naszej szkole turniej czytelniczy o tytuł „Znawcy baśni H. Ch. Andersena”. Brało w nim udział 16 uczniów z klas czwartych. Uczestnicy rywalizując ze sobą w 6 zespołach uczniowskich musieli wykazać się znajomością 11 baśni Andersena.

I miejsce zajęła klasa IVe w składzie:

Paulina Jurkiewicz, Pola Kolczyńska, Anastazja Olszewska-Falkenberg

II miejsce zajęła klasa IVb w składzie:

Piotr Dobrowolski, Lena Jastrzębska, Lilianna Paciej

III miejsce klasa IVa reprezentowana przez Julię Makowską

Przyznano trzy wyróżnienia:

Klasa IVc 1: Zuzanna Grube, Adam Grzybowski, Tymoteusz Sielaszuk

Klasa IVc 2: Eryk Alabrudziński, Anna Grzybowska, Lena Lipińska

Klasa IVd: Filip Dymiński, Adriana Kostrzewska, Aleksander Kostrzewski

Rywalizacja była bardzo zacięta, o kolejności miejsc zadecydowały minimalne różnice punktowe. Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

SAM 2204 

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci odbywa się co roku i obchodzi się go z racji urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena urodzonego 2 kwietnia 1805, autora takich klasyków jak „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa Śniegu”. To święto ma na celu promowanie czytania dla najmłodszych, ponieważ jak wiadomo czytanie, jest ważne dla ich rozwoju. Najmłodsi poprzez czytanie doświadczają chęci zdobywania wiedzy o otaczającym ich świecie.  Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci może być również świetną okazją, aby zapoznać najmłodszych z twórczością Hansa Christiana Andersena. W naszej szkole odbyły się zajęcia czytelnicze w klasie 1b, 2a i 3b. Uczniowie dowiedzieli się ciekawostek z życia baśniopisarza, obejrzeli wystawę baśni, które znajdują się w szkolnej bibliotece. Dzieci odgadywały tytuły baśni na podstawie rekwizytów oraz uczyły się piosenki pt.”Podróż do krainy bajek”. Na zakończenie spotkania uczniowie zapoznali się z baśnią „Księżniczka na ziarnku grochu”.

SAM 2202Jednym z patronów roku 2021 był Stanisław Lem - wybitny autor literatury fantastycznej, myśliciel, filozof, intelektualista. W związku z tym wydarzeniem w naszej szkole został przeprowadzony konkurs czytelniczy, ze względów losowych odbył się on 21 marca 2022 roku.

CELE KONKURSU:

1. Uczczenie pamięci wybitnego polskiego pisarza, patrona roku 2021 – Stanisława Lema.

2. Upowszechnianie czytelnictwa.

3. Rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród młodzieży.

Uczniowie mieli się wykazać wiedzą na temat życia i twórczości Stanisława Lema oraz znajomością treści pięciu bajek ze zbioru „Bajki robotów”. W konkursie wzięło udział 11 uczniów z klas siódmych.

 I miejsce Marta Zielińska kl.VIId  

 II miejsce Mikołaj Górski kl.VIIf

 III miejsce Anna Pawlak kl.VIIf

Wyróżnienia: Mikołaj Nagala kl. VIIb, Mateusz Skalski kl. VIIb, Klaudia Syska kl.VIIf

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

SAM 2157

Spoglądają z półek książki, każda okiem do mnie mruga.

Tajemnicze śle uśmiechy: z baśnią jedna, z wierszem druga…”

 

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Organizowane co roku przez bibliotekę, na stałe weszło już do kalendarza szkolnych wydarzeń. W naszej szkole odbywa się na początku II półrocza.

Głównym celem tej imprezy czytelniczej jest reklama szkolnej biblioteki i zachęcenie uczniów klas pierwszych do korzystania ze zbiorów bibliotecznych. To miejsce w szkole powinno kojarzyć się z miejscem przyjaznym i bezpiecznym, gdzie uczniowie są mile widziani, miejscem, które będą chętnie odwiedzać.

W lutym uczniowie wszystkich pięciu klas pierwszych odwiedziły szkolną bibliotekę. Dzieci zapoznały się z regulaminem wypożyczalni, poznały etapy powstawania książki, odgadywały bajkowe zagadki, które sprawdzały ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Dowiedziały się, jak należy dbać o książki, czego nie można robić, czytając je.

Przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Na pamiątkę otrzymali zakładki do książek oraz Wyprawkę Czytelniczą, którą dostaliśmy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.

I wreszcie przyszedł czas na wypożyczenie pierwszej książki. Na pewno w tym momencie radość dzieci była największa.

31 maja i 2 czerwca 2021 roku odbyły się w naszej szkole konkursy czytelnicze. 

O tytuł Mistrza Biblioteki rywalizowało 28 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych: 15 uczniów z klas III, IV, V oraz 13 uczniów z klas VI, VII, VIII. Uczestnicy musieli wykazać się dokładną znajomością książek: „Rogaś z Doliny Roztoki” M.Kownackiej oraz „Dziewczyna i chłopak czyli heca na 14 fajerek” H.Ożogowskiej.

Tytuł Mistrza Biblioteki w kategorii klas III-V zdobył: Szymon Piwoński ( IIId)

Wicemistrzami zostali: Szymon Groblewski ( IIId) i Oskar Czarnecki ( Vb)

Mistrzem Biblioteki w kategorii klas VI – VIII została Zuzanna Paciej ( VIIIc)

Wicemistrzami zostali: Mikołaj Nagala (VIb) i Janusz Wojciechowski ( VIIIc)

Konkursy były podsumowaniem ubiegłorocznych zmagań czytelniczych w ramach Wielkiej Ligi Czytelniczej, które ze względów pandemicznych nie zostały zakończone w minionym roku szkolnym. Uczestnikom dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy.

To doroczne święto organizowane przez UNESCO. Obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została, jako symboliczna dla literatury światowej, bo w tym dniu zmarli m. in. Miguel de Cervantes i William Szekspir. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, gdzie tego dnia obchodzony jest dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w formie książek.

CIEKAWOSTKI O KSIĄŻKACH

  1. Najmniejsza książka na świecie to “Teeny Ted z Turnip Town”.  Została wpisana do światowej Księgi Rekordów Guinnessa.   Stworzył ją Kanadyjczyk Robert Chaplin                   i naukowcy z laboratorium Simon Fraser University. Książkę można czytać wyłącznie przy pomocy mikroskopu elektronowego. Mierzy ona 0,07 mm x 0,1 mm.
  2. Amerykański prezydent Theodore Roosevelt czytał jedną książkę dziennie. Jest to o tyle ciekawe, że dzisiaj trudno nam tak dużo czytać. Jest mnóstwo ludzi, którzy czytają dużo książek w ciągu tygodnia, ale jedna książka na dzień jest z pewnością nie lada osiągnięciem. 
  3. Najdłuższe zdanie, jakie kiedykolwiek pojawiło  się w literaturze, zostało napisane przez Victora Hugo. Znajduje się w Les Misérables i liczy 823 słów.
  4. Najdroższą książką na świecie jest Codex LeicesterLeonarda Da Vinci. Został kupiony przez Billa Gatesa za 30,8 miliona dolarów.
  5. Według badań, osoby, które regularnie czytają, mają 2,5 raza mniejsze prawdopodobieństwo zdiagnozowania choroby Alzheimera
  6. Pierwszy ebook na świecie to Deklaracja Niepodległości,wydana w 1971 roku.
  7. W Iraku księgarze zostawiają książki na noc na zewnątrz, ponieważ „czytelnik nie kradnie, a złodziej nie czyta”.

dzien ksiazki2 kwietnia Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci 

Święto  nieprzypadkowo obchodzone jest 2 kwietnia. W ten dzień, w 1805 roku urodził się znany nam wszystkim słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen, autor takich klasyków jak „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa Śniegu”. 

„ Zabierz nas, zabierz do krainy bajek

   Niezapomniany panie Andersenie.

   Niechaj przez chwilę, chociaż nam się zdaje,

   Że może każde spełnić się marzenie.”
 
Święto uchwalono w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY, Polska sekcja tej organizacji istnieje od 1973 roku). Każdego roku gospodarzem święta jest inne państwo. Polska także była gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci - w 1979 roku. 
W tym dniu biblioteki, domy kultury czy księgarnie organizują imprezy promujące literaturę dla dzieci – warsztaty, dyskusje, wystawy, itp. 
 
Przy okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci warto wspomnieć o takiej akcji społecznej jak „Cała Polska czyta dzieciom”, która odbywa się od 2001 roku i ma na celu zachęcenie rodziców do czytania książek swoim pociechom. 


Dlaczego warto czytać dzieciom? Zalet jest bardzo wiele. Książki dostarczają wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów. Książki mają także w sobie duży ładunek emocjonalny. Zaszczepiając młodym miłość do czytania, jest nadzieja, że w przyszłości częściej będą siedzieć z nosem w książce niż w smartfonie, czy przed komputerem. 

"Jak powstaje książka" — film stworzony na warsztatach animacji w Księgarni Dwie Siostry 

SAM 2092„W bibliotece znajdziesz wszystko, czego chcesz: starą prawdę, mądrą bajkę, piękny wiersz….”

Słowa tej piosenki przywitały uczniów klas pierwszych, którzy w lutym odwiedzili bibliotekę. Tradycją naszej szkoły jest uroczystość pasowania na czytelnika, która zawsze odbywa się na początku II półrocza. W tym roku inaczej niż zwykle, bo w reżimie sanitarnym ze względu na pandemię. W trakcie spotkania uczniowie zapoznali się z regulaminem biblioteki, przypomniały zasady postępowania z wypożyczoną książką, dowiedziały się, jak powstaje książka i jakie korzyści przynosi czytanie książek. Dzieci wykazały się  znajomością bohaterów książkowych, znały treść popularnych baśni i wierszyków. Złożyły ślubowanie, że będą dbać o książki i będą korzystać z ich rad i mądrości. W prezencie otrzymały zakładki do książek i wypożyczyły swoją pierwszą książkę. Radość dzieci była tym większa, że dzięki zakupom nowych książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa miały w czym wybierać.

  ksiazka 2  Biblioteka szkolna wspólnie z nauczycielem plastyki ogłosiła  konkurs plastyczny pod hasłem "Okładka mojej ulubionej książki", który adresowany był do uczniów klas 4-7. Na konkurs wpłynęły prace wykonane w wielu technikach plastycznych, każda inna, a wszystkie -  piękne. Zgodnie z zasadami konkursu brano pod uwagę : samodzielność, wkład pracy, estetykę wykonania, kolorystykę, dobór materiałów, oryginalny pomysł. Bardzo trudno było wybrać te najpiękniejsze i najciekawsze. 

Po burzliwych naradach wyłoniono zwycięzców:

- Mikołaj Pawłowski - klasa 6b

-Otylia Wojtaszewska - klasa 7b

-Natalia Krawczyk - klasa 6e

-Alicja Krawczyk - klasa 5b

   Nagrody książkowe laureaci otrzymają po powrocie do szkoły.

                                                                                          Gratulujemy!!!

ksiazka1 W bibliotece szkolnej został rozstrzygnięty konkurs pt. "Poszukujemy zaginionych tytułów". Zadaniem uczestników było odnalezienie w tekście i wypisanie ukrytych tytułów książek oraz ich autorów. Wszyscy świetnie poradzili sobie z zadaniem konkursowym, jednak liczba zdobytych punktów przesądziła o przyznanych miejscach. 

Zwycięzcami zostali:

- Ania Kostrzak -klasa 5b 

-Karol Dombrowski - klasa 6c 

- Anna Lewandowska - klasa 5b

-Maciej Krygier -klasa 5a 

-Grzegorz Radaczewski - klasa 5a 

-Oliwier Sznabel - klasa 5a 

    Nagrody książkowe laureaci otrzymają po powrocie do szkoły.

                                                                                    Gratulujemy!!!